- Izolacja pionowa i pozioma budynków – 4 powody, dla których warto postawić na Budwod
- Naprawa dachów – jakie pokrycie wybrać?
- Dlaczego osuszanie budynków jest tak istotne?
- Fachowy remont dachów – jak przebiega?
- Izolacja pionowa i pozioma fundamentów – czym się różnią?
- Iniekcja krystaliczna – czy warto na nią postawić?
- Izolacja fundamentów: pozioma i pionowa
- Osuszanie i izolacja murów w obiektach zabytkowych
- Remont dachów klasycznych i odwróconych – zabezpiecz dom przed działaniem wody
Wybrane metody osuszania i izolacji murów
Metody osuszania budynków można podzielić na nieinwazyjne i inwazyjne. To jaka metoda zostanie zastosowana, zależy przede wszystkim od rodzaju i stopnia zawilgoceń. Dlatego, specjaliści wykonujący izolację budynku, przed przystąpieniem do pracy powinni wykonać bardzo dokładna analizę warunków wewnątrz budynku jak i oczywiście na zewnątrz. Dopiero wtedy można dobrać najlepszą metodę izolacji.
Podział metod izolacji i osuszania budynków
Metody nieinwazyjne – jak można się domyślać – najlepiej sprawdzają się w tych budynkach, w których zawilgocenie nie jest zbyt zaawansowane.
Metody inwazyjne pozwalają na osuszenie budynku, zwłaszcza jeżeli zawilgocenia są bardzo duże. W metodach inwazyjnych główną rolę przy zawilgoceniach odgrywa izolacja pionowa i izolacja pozioma.
O tym, jaka metoda powinna zostać użyta w danym obiekcie powinien zadecydować specjalista, przedstawiając stosowne argumenty.
Metody nieinwazyjne – rodzaje i zastosowanie
Metody nieinwazyjne oznaczają, że specjalista nie ingeruje w struktury murów. Do najczęściej stosowanych metod nieinwazyjnych zalicza się:
- osuszanie gorącym powietrzem,
- osuszanie absorpcyjne,
- osuszanie kondensacyjne,
- osuszanie mikrofalowe.
Wszystkie te metody działają bardzo podobnie – podniesiona zostaje temperatura, a jednocześnie zapewniona zostaje dobra wentylacja. Metody te skuteczne są tylko w niektórych przypadkach i należy pamiętać, że są one długotrwałe. Osuszanie może trwać tydzień, dwa lub więcej.
Osuszanie gorącym powietrzem – w budynku zostaje podniesiona temperatura poprzez zastosowanie urządzeń wpuszczających gorące powietrze. Jednocześnie w budynku musi zostać zapewniona dobra wentylacja, aby wilgoć się nie skraplała.
Osuszanie mikrofalowe – w tej metodzie stosuje się promienniki mikrofalowe z anteną, których zadaniem jest wprowadzanie do zawilgłego muru dal elektromagnetycznych. Cząstki wody przemieszczają się na powierzchnię. Metoda ta uznawana jest za jedną z najszybszych metod nieinwazyjnych.
Osuszanie absorpcyjne – w tej metodzie osuszacz powietrza zbiera wilgotne powietrze filtrując je. Wilgoć zostaje odseparowana, a do obiektu trafia wyłącznie suche powietrze.
Osuszanie kondensacyjne – możliwe dzięki specjalnemu urządzeniu – osuszaczowi kondensacyjnemu. Wilgotne powietrze, które do niego wpływa zostaje poddane obniżeniu temperatury. Wilgoć się skrapla i zostaje wydalona. Do obiegu powraca suche powietrze.
Metody inwazyjne
W metodach inwazyjnych mamy do czynienia m.in. z osuszaniem przy pomocy technik mechanicznych, technik iniekcyjnych czy technik elektrofizycznych. Są to metody, które stosujemy gdy nie można wykonać izolacji metodami tradycyjnymi.
Techniki mechaniczne – stosowane w budynkach z cegły, kamienia lub w budynkach w których materiały były mieszane, ale występują w nich spoiny poziome. W murze wykonuje się szczeliny o długości ok. 1 metra (lub nieco dłuższe) i wypełnia się je specjalną izolacje, np. papą zgrzewalną, laminatem czy włóknem szklanym).
Techniki iniekcyjne – iniekcje można podzielić na pionowe i poziome. Do iniekcji pionowych wykorzystuje się specjalne materiały hydrofobowe, a także specjalistyczne zaprawy czy tynki. Natomiast w poziomych – stricte metodach mechanicznych – wykonuje się poziome blokady hydrofobowe.
Nasza firma BudWod oferuje różnorodne sposoby i techniki na osuszanie budynków. Podstawą doboru najodpowiedniejszej techniki jest obejrzenie nieruchomości i dokładne rozpoznanie problemu.