- Izolacja pionowa i pozioma budynków – 4 powody, dla których warto postawić na Budwod
- Naprawa dachów – jakie pokrycie wybrać?
- Dlaczego osuszanie budynków jest tak istotne?
- Fachowy remont dachów – jak przebiega?
- Izolacja pionowa i pozioma fundamentów – czym się różnią?
- Iniekcja krystaliczna – czy warto na nią postawić?
- Wybrane metody osuszania i izolacji murów
- Izolacja fundamentów: pozioma i pionowa
- Osuszanie i izolacja murów w obiektach zabytkowych
Remont dachów klasycznych i odwróconych – zabezpiecz dom przed działaniem wody
Wilgoć w domu to problem bardzo częsty. Zazwyczaj jesteśmy zdania, że największym wrogiem jest wilgoć pochodząca z podłoża. Prawda jest, że złe zabezpieczenie fundamentów i murów nieruchomości często prowadzi do kapilarnego podciągania wody, co skutkuje mokrymi ścianami, odczuwalną wilgocią w domu, a nawet pojawieniem się pleśni na ścianach. Jednak, zagrożeniem jest również woda opadowa, zwłaszcza kiedy dach jest nieszczelny.
Nasza firma specjalizuje się w remontach dachów, zarówno klasycznych, jak i odwróconych.
Nieodpowiednio wykonany dach lub źle zabezpieczony, np. z użyciem niewłaściwych materiałów, może doprowadzić do dużych zniszczeń wewnątrz domu. Aby uniknąć trudnych sytuacji i kosztów, należy przynajmniej raz roku poprosić specjalistę o sprawdzenie naszego dachu. Może okazać się, że po kilku latach pewne materiały straciły już swoje właściwości i trzeba je wymienić. Remont dachu w całości, nie zawsze jest konieczny. Niekiedy remont dachu sprowadza się wyłącznie do wymiany pewnych jego elementów, np. niektórych obróbek blacharskich. Zdarza się jednak, zwłaszcza w domach starszych, że remont całego dachu jest koniecznością.
Dach odwrócony i jego izolacja przeciwwodna
Na dach odwrócony decyduje się coraz więcej inwestorów. W Polsce pierwsze dachy odwrócone zaczęto stosować jeszcze w latach 70. XX wieku. W latach 90. XX wieku stosowano je na większą skalę, pomimo iż wielu inwestorów nadal decydowało się na klasyczne rozwiązania. Dziś wiele nowoczesnych projektów domów jednorodzinnych i większych budynków posiada charakterystyczny dach odwrócony. Czym jest dach odwrócony i w jaki sposób powinna zostać wykonana izolacja przeciwwodna? Poniżej wyjaśniamy!
Dach klasyczny a dach odwrócony
Nazwa „dach odwrócony” wynika z odwrotnego ułożenia warstw na dachu. W klasycznym dachu stosuje się izolację cieplną, często wzmocnioną folią paroizolacyjną. Warstwy te mają chronić wnętrze domu przed utratą ciepła oraz przed parą, która w nadmiernych ilościach może prowadzić do zawilgocenia stropów i murów. Dopiero na nich znajduje się pokrycie zewnętrzne, którego zadaniem jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i opadami. W dachu odwróconym, następuje zmiana kolejności. Najpierw, patrząc od dołu, układana jest izolacja wodoszczelna, następnie specjalna folia kubełkowa, izolacja termiczna, warstwa geowłókniny, a później wierzchnia warstwa.
Wykonujemy remont dachów odwróconych, szczególną uwagę zwracając na odwodnienia!
Na dachach odwróconych można wykorzystać typowa nawierzchnie, a więc np. żwir, płytki gres, kostkę, ale można stworzyć również dach zielony: ekstensywny z niską roślinnością, albo intensywny z roślinnością wysoką. Bardzo istotne jest zapewnienie właściwego odwodnienia dachu poprzez wykonanie spadków, mocowanie wpustów, wykonanie obróbek, itp.
Nowoczesne rozwiązania gwarantują najwyższe zabezpieczenie przeciwwilgociowe
Woda deszczowa powinna mieć jak najkrótszy kontakt z powierzchnią dachu. Dlatego, dachy odwrócone mają zawsze delikatny spadek. Co więcej, zawsze powinny być wyposażone w specjalne wpusty, których zadaniem jest kierowanie wody do rur odpływowych. Wpusty te znajdują się często na środku dachu, albo przy jego bokach/krawędziach. Dla jeszcze lepszego zabezpieczenia dachów, zwłaszcza przed wzmożonymi i długotrwałymi opadami, stosuje się dodatkowe wpusty. W przypadku dużych opadów, pozwalają na szybsze odprowadzanie wody.
Odwodnienie i zabezpieczenie przeciwwilgociowe jest bardzo ważne w kontekście dachów odwróconych.
W naszej pracy posługujemy się wyłącznie najlepszymi na rynku materiałami izolacyjnymi. Doskonale sprawdzają się membrany z PCV oraz EPDM, a także płyty do izolacji termicznej, które wykonane są z polistyrenu ekstrudowanego. Te drugie mają niebagatelne znaczenie, ponieważ charakteryzują się mniejszą nasiąkliwością wody i większą wytrzymałością w stosunku do tradycyjnie stosowanych płyt styropianowych. Pierwsza cecha pozwala im utrzymać swoje właściwości termiczne, a druga jest ważna, jeżeli materiał zostanie zastosowany na innym miejscu niż dach, np. na chodnikach lub drogach.
Stosowane przez nas wspomniane membrany z PCV oraz EPDM montujemy wraz z wieloma elementami uzupełniającymi, np. blachami powlekanymi, co pozwala na wykonanie bardzo szczelnego zakończenia izolacji.
Izolacja przeciwwodna jest bardzo ważna, dlatego, dla dodatkowego bezpieczeństwa naszych klientów, prawie zawsze na warstwie izolacji przeciwwodnej z PCV montujemy specjalny system detekcji przecieków. Elektroniczne systemy detekcji miejsc przecieków zapewniają możliwość bardzo szybkiej reakcji, w sytuacji jakiegokolwiek przecieku.
Oprócz wykonywania remontów dachów klasycznych i odwróconych z najwyższej jakości materiałów izolacyjnych, wykonujemy również osuszanie budynków, izolację ciśnieniową: poziomą i pionową, uszczelnianie i zabezpieczanie zbiorników, izolację całych budynków balkonów i tarasów.