- Izolacja pionowa i pozioma budynków – 4 powody, dla których warto postawić na Budwod
- Naprawa dachów – jakie pokrycie wybrać?
- Dlaczego osuszanie budynków jest tak istotne?
- Fachowy remont dachów – jak przebiega?
- Izolacja pionowa i pozioma fundamentów – czym się różnią?
- Iniekcja krystaliczna – czy warto na nią postawić?
- Wybrane metody osuszania i izolacji murów
- Izolacja fundamentów: pozioma i pionowa
- Osuszanie i izolacja murów w obiektach zabytkowych
- Remont dachów klasycznych i odwróconych – zabezpiecz dom przed działaniem wody
Osuszanie budynków cz. 2
Osuszanie bezinwazyjne i inwazyjne
W pierwszej części artykułu Osuszanie budynków cz. 1: Przyczyny zawilgoceń przedstawiliśmy najczęściej występujące przyczyny wilgotnych ścian i fundamentów w domu. Poniżej przedstawimy niektóre sposoby na osuszanie budynków.
Wyróżnia się dwa rodzaje osuszania budynków: osuszanie murów nieinwazyjne, zalecane wtedy, gdy wilgoć nie pochodzi z gruntu, a także osuszanie murów inwazyjne, kiedy wiemy, że woda podciągana jest z gruntu przez źle wykonaną izolację. Przyjrzyjmy się niektórym metodom zarówno w osuszaniu murów nieinwazyjnym jak i inwazyjnym.
Osuszanie nieinwazyjne
Nagrzewanie pomieszczeń – jednym z dość szybkich sposobów na pozbycie się wilgoci ze ścian, jest podwyższenie temperatury. Szacuje się, że powinna wynosić ok. 35 stopni Celsjusza (lub trochę mniej). Jest to bardzo prosty sposób. Należy jednak pamiętać o tym, aby wentylacja działała dobrze – w innym przypadku wilgoć, która zacznie parować nie będzie skutecznie odprowadzona. Uwaga! Ten sposób gwarantuje jedynie osuszanie zewnętrzne ściany. Jeżeli jest ona zawilgocona wewnątrz i następuje np. kapilarne podciąganie wody, konieczne będzie inwazyjne osuszanie budynku.
Osuszanie kondensacyjne – do tego rodzaju osuszania budynków stosuje się specjalne osuszacze. Wentylator urządzenia zbiera z otoczenia wilgoć i skrapla do naczynia znajdującego się w urządzeniu lub odprowadza do kanalizacji.
Osuszanie mikrofalowe – osuszanie za pomocą fal jest bardzo skuteczne, działa nie tylko na zewnętrzną część muru, ale również na jego wnętrze. Niestety, jest to metoda dość kosztowna, a fale nie są korzystne dla zdrowia. Dlatego, z osuszonych w ten sposób pomieszczeń nie należy podczas procesu osuszania.
Osuszanie absorpcyjne – w tym sposobie osuszania wykorzystuje się wkłady z chłonnym granulatem umieszczonym w osuszaczu. Wilgoć znajdująca się w otoczeniu jest wtłoczona do urządzenia. Z osuszacza wydostaje się powietrze zupełnie suche.
Osuszanie inwazyjne
Jeżeli chodzi o inwazyjne osuszanie murów to do wyboru mamy przede wszystkim iniekcję. Iniekcja polega na wykonaniu przegrody uszczelniającej, przy pomocy specjalnych preparatów. Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod osuszania budynków.
Iniekcja ciśnieniowa – polega ona na wywierceniu otworów w murze, w których mocuje się zawory zwrotne, tzw. pakery. Przez nie, wtłacza się do muru odpowiednią substancje, najczęściej żele o niskiej lepkości, których celem jest zahamowanie podciągania kapilarnego wilgoci w murze lub zablokowanie przedostawania się wilgoci w miejscach braku lub wadliwie funkcjonującej izolacji pionowej
Iniekcja grawitacyjna – polega na wywierceniu w ścianie otworów, w których umieszcza się iniekt. Najlepiej sprawdza się tam, gdzie mury nie są bardzo grube. Jest to metoda mniej skuteczna, niż iniekcja ciśnieniowa.
Iniekcja krystaliczna – kiedyś bardzo modna, ale naszym zdaniem niezbyt skuteczna metoda. Stosowana była w szczególności wtedy, gdy dochodziło do kapilarnego podciągania wody z gruntu. Iniekcję wykonywano w wykonanych w murze otworach, które wypełniano grawitacyjnie mieszanką cementu, wody i aktywatora krzemionkowego.
Wyróżnia się wiele innych iniekcji. Nasza firma zajmuje się profesjonalnym osuszaniem budynków, dopasowanym do potrzeb naszych klientów, stanu nieruchomości, stanu zawilgocenia, a także przyczyny zawilgoceń. Osuszanie murów, osuszanie całych budynków, a także osuszanie fundamentów to nasza specjalność!