- Izolacja pionowa i pozioma budynków – 4 powody, dla których warto postawić na Budwod
- Naprawa dachów – jakie pokrycie wybrać?
- Dlaczego osuszanie budynków jest tak istotne?
- Fachowy remont dachów – jak przebiega?
- Izolacja pionowa i pozioma fundamentów – czym się różnią?
- Iniekcja krystaliczna – czy warto na nią postawić?
- Wybrane metody osuszania i izolacji murów
- Izolacja fundamentów: pozioma i pionowa
- Osuszanie i izolacja murów w obiektach zabytkowych
- Remont dachów klasycznych i odwróconych – zabezpiecz dom przed działaniem wody
Osuszanie budynków cz. 1
Przyczyny zawilgoceń
<pstyle=”text-align: center;>
Osuszanie budynków to działanie, którego celem jest poprawienie kondycji zawilgoconego budynku. Działanie to jest dopasowane do indywidualnych cech nieruchomości oraz do uszkodzeń, które wilgoć spowodowała. Najpierw następuje profesjonalna ocena stanu budynku (fundamentów i murów), a następnie dobierana jest najodpowiedniejsza metoda osuszania budynków – w taki sposób postępują profesjonalne firmy. Osuszenie ma na celu uratowanie nieruchomości – długotrwałe działanie wody może bowiem doprowadzić do nieodwracalnych skutków.
Przed osuszaniem budynków należy poznać przyczynę
Osuszenie budynku nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeżeli problem nie zostanie zdiagnozowany. Oczywiście zawilgocenie w domu może mieć różne powody. Do najczęstszych należą:
Źle wykonana wentylacja – w mieszkaniach i domach, w których wykorzystuje się bardzo szczelne drzwi i okna, wentylacja musi być bardzo sprawna. Tylko ona odpowiedzialna jest za wyprowadzenie wilgoci na zewnątrz nieruchomości. Dlatego, jeżeli w domu pojawia się wilgoć, przede wszystkim należy sprawdzić właśnie wentylację. Bardzo często okazuje się, że to ona jest przyczyną wszystkich problemów, zwłaszcza wilgoci w kuchni oraz w łazience. Wtedy wystarczy usprawnić działanie wentylacji. Nie jest potrzebne osuszanie murów, które wyschną naturalnie, gdy poprawi się działanie wentylacji.
Wentylacja – kilka cennych rad:
– Warto sprawdzić kanały wentylacyjne: mogą być zbyt krótkie lub niedrożne.
– Dom/mieszkanie należy regularnie wietrzyć, nawet zimą.
– Nigdy nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych.
– W oknach warto zamontować nawiewniki.
Zalanie – jeżeli dom zostanie zalany, należy liczyć się z tym, że osuszanie budynku będzie konieczne. Zalanie może nastąpić podczas powodzi i bardzo obfitych deszczy. Najczęściej dochodzi do zalania piwnicy, bo zwykle jest ona umiejscowiona pod poziomem gruntu. Osuszanie budynków po zalaniu wykonuje się na różne sposoby i są one dopasowane do rodzaju zniszczeń oraz ilości wilgoci. Dobre ekipy zajmujące się osuszaniem murów i fundamentów zaproponują najlepsze rozwiązanie.
Źle wykonana, nieodpowiednia lub zużyta izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa – podczas budowy każdego domu należy wykonać izolację poziomą oraz pionową przeciwwilgociową i przeciwwodną fundamentów. Jest to niezmiernie ważne dla zabezpieczenia całej nieruchomości. Przy jej wykonywaniu należy zaopatrzyć się w produkty najwyższej jakości, przeznaczone do tego celu. Warto także zatrudnić fachowców, którzy zrobią to dobrze. W innym przypadku wilgoć będzie dostawała się do domu od gruntu i sukcesywnie niszcząc mury i cały budynek. W bardzo starych budynkach może zdarzyć się, że izolacji nie ma w ogóle. W nieco nowszych mogła ulec uszkodzeniu – zdarza się to najczęściej, jeśli była nieodpowiednio wykonana lub użyto słabej jakości materiałów izolacyjnych. Jak należy wtedy postąpić? Przede wszystkim należy wykonać osuszanie fundamentów oraz zabezpieczyć je dodatkową izolacją przeciwwilgociową i przeciwwodną.
Problemy z izolacją termiczną – jeżeli budynek jest nieocieplany lub izolacja termiczna budynku wykonana jest w sposób nieprawidłowy, może to doprowadzić do wilgoci w domu. Dlaczego? Ponieważ nieocieplana ściana jest zimna, z kolei wewnątrz domu jest ciepło – kiedy ciepło z wewnątrz i zimno z zewnątrz spotykają się (jest to tak zwany punkt rosy), na ścianie pojawia się skroplona para wodna. Osuszenie murów jest wtedy konieczne i oczywiście wykonanie odpowiedniej izolacji termicznej murów.
Problemy z dachem – kolejnym powodem zawilgoceń w domu są kłopoty z dachem, może chodzić zarówno o nieszczelne pokrycie, jak i nieodpowiednio wykonane obróbki komina, kalenicy, koszy, czy innych części dachu. Nawet jeżeli mamy pewność, że nasz dach został wykonany w sposób profesjonalny, należy pamiętać, że niektóre materiały po prostu się zużywają. Dlatego zaleca się regularne sprawdzanie jakości dachu.
Problemy z wilgocią mogą mieć bardzo różnorodne powody – najważniejsze to zlokalizować źródło wilgoci i odpowiednio osuszyć i zabezpieczyć budynek. Nasza firma zajmuje się tym od lat, oferując najwyższy standard działań.