- Izolacja pionowa i pozioma budynków – 4 powody, dla których warto postawić na Budwod
- Naprawa dachów – jakie pokrycie wybrać?
- Dlaczego osuszanie budynków jest tak istotne?
- Fachowy remont dachów – jak przebiega?
- Izolacja pionowa i pozioma fundamentów – czym się różnią?
- Iniekcja krystaliczna – czy warto na nią postawić?
- Wybrane metody osuszania i izolacji murów
- Izolacja fundamentów: pozioma i pionowa
- Osuszanie i izolacja murów w obiektach zabytkowych
- Remont dachów klasycznych i odwróconych – zabezpiecz dom przed działaniem wody
Izolacja pionowa i izolacja pozioma fundamentów w budynkach nowych i starszych
Zabezpieczenie przyziemia w budynkach, czy to budynkach jednorodzinnych, czy komercyjnych, jest niezwykle istotne. To zabezpieczenie przeciwwodne i przeciwwilgociowe zapewnia dobrą kondycję fundamentów i murów nieruchomości. Wyróżnia się dwa rodzaje zabezpieczenia: izolację pionową oraz izolację poziomą fundamentów.
Izolacja pionowa i izolacja pozioma w nowych budynkach
Izolacja powinna zostać wykonana na etapie prac budowlanych. Wtedy, zarówno izolacja pionowa jak i izolacja pozioma nie są trudne do wykonania. Oczywiście, potrzebna jest specjalistyczna wiedza, ale wykonanie tych zadań na etapie budowy nieruchomości jest zadaniem dość łatwym. Jeżeli dysponuje się odpowiednia ekipą wykonująca odwodnienie, dobrym projektem (dopasowanych do warunków) oraz odpowiednimi materiałami, działania przebiegają sprawnie, a dom, czy inna nieruchomość, są doskonale zabezpieczone na wiele lat.
Wykonanie izolacji poziomej i izolacji pionowej staje się problematyczne w sytuacji, kiedy budynek już powstał
Izolacja pionowa i izolacja pozioma w budynkach już istniejących
Zdarzają się sytuacje, w których wykonanie izolacji pionowej lub poziomej jest konieczne w domach, które już powstały. Może to dotyczyć zarówno domów nowych, jak i domów starszych. Dlaczego izolacja w domach istniejących zawodzi? Jest kilka możliwości:
- Izolacja nie została wykonana w sposób poprawny.
- Nie użyto odpowiednich materiałów do izolacji.
- Materiały do izolacji wyeksploatowały się.
- Nie wykonano izolacji w ogóle (najczęściej w domach bardzo starych).
- Izolacja nie została dopasowana do warunków (np. wysoki poziom wód gruntowych, nieprzepuszczalne gleby)
Jeżeli izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa nie zostaną wykonane odpowiednio szybko, można zaobserwować:
- łuszczenie się tynku,
- odpadanie powłok malarskich,
- nieprzyjemny zapach i zaduch,
- pojawienie się grzyba,
- zacieki,
- wykwity na ścianach.
Izolacja pionowa
Aby wykonać izolację pionową należy odkryć ściany fundamentowe i oczyścić je (należy usunąć całą stara izolację). Często koniecznym staje się skucie tynku. Następnie wszystko należy osuszyć i wykonać izolację. Do wykonania izolacji można skorzystać z różnych materiałów – powinny być dopasowane do warunków panujących na działce.
Można wyróżnić trzy rodzaje izolacji pionowej: ciężką, średnią i lekką. Pierwsza stosowana jest wtedy, gdy woda mocno napiera na mury nieruchomości i stan wody na działce jest bardzo wysoki. W domach jednorodzinnych stosowana jest stosunkowo rzadko, w porównaniu do pozostałych, które znajdują swoje zastosowanie na działkach z nieprzepuszczalną glebą lub średnim albo okresowym podwyższającym się stanem wody.
Izolacja pozioma
Aby wykonać izolację pionową w sposób tradycyjny, koniecznym staje się odkrycie ław fundamentowych, najczęściej w miejscu, gdzie styka się ona ze ściana fundamentową. Jak przebiegają działania? Wykonuje się szczeliny, które najpierw muszą zostać przedmuchane sprzężonym powietrzem. Następnie umieszcza się w szczelinie izolacje, najczęściej na tzw. zakład. Później szczelina musi zostać zaklinowana i wypełniona zaprawą cementową. Dzięki izolacji poziomej eliminuje się kapilarne podciąganie wody z gruntu, a także zatrzymuje się wilgoć w dolnych partiach fundamentów. Zamiast wykonania izolacji poziomej metodą tradycyjną, można wykonać przeponę izolacyjną stosując np. iniekcję ciśnieniową
Aby odpowiednio zabezpieczyć budynek ważne jest nie tylko wykonanie hydroizolacji, ale również osuszenie ścian i fundamentów.
BudWod od lat specjalizuje się w kompleksowym osuszaniu budynków, wykonuje hydroizolacje, iniekcje ciśnieniowe pionowe i poziome, zabezpieczanie zbiorników oraz wykonuje remonty dachów.