- Izolacja pionowa i pozioma budynków – 4 powody, dla których warto postawić na Budwod
- Naprawa dachów – jakie pokrycie wybrać?
- Dlaczego osuszanie budynków jest tak istotne?
- Fachowy remont dachów – jak przebiega?
- Izolacja pionowa i pozioma fundamentów – czym się różnią?
- Iniekcja krystaliczna – czy warto na nią postawić?
- Wybrane metody osuszania i izolacji murów
- Osuszanie i izolacja murów w obiektach zabytkowych
- Remont dachów klasycznych i odwróconych – zabezpiecz dom przed działaniem wody
Izolacja fundamentów: pozioma i pionowa
Fundamenty to jedne z najważniejszych części domu. To m.in. one gwarantują dobry stan murów. Budując własny dom nikt nie powinien mieć większego problemu z zabezpieczeniem fundamentów: wystarczy mieć dobry projekt oraz rzetelnych fachowców. Sprawa komplikuje się, kiedy podmakają ściany w domu już istniejącym. Wtedy z pomocą przychodzą specjaliści zajmujący się izolacją fundamentów: zarówno poziomą jak i pionową.
Skąd biorą się zawilgocenia
W nowo wybudowanych obiektach problem zawilgoceń nie powinien występować. Używane obecnie materiały do zabezpieczeń fundamentów i odwodnieni charakteryzują się bardzo wysoką jakością. Zdarza się jednak, że nawet w zupełnie nowym domu po roku czy po dwóch latach użytkowania zauważalne są zawilgocenia i niepokojące objawy. Najczęściej spowodowane jest to:
- podniesieniem się wód gruntowych,
- nieprzepuszczalną glebą,
- użyciem nieodpowiednich materiałów,
- niefachowym użyciem materiałów,
- brakiem fachowości firmy wykonującej odwodnienie,
- źle wykonanym projektem.
Kupujemy dom – ważna jest nie tylko lokalizacja, powierzchnia i cena
Kupując dom bierzemy pod uwagę mnóstwo rzeczy. Zastanawiamy się, czy powierzchnia domu nie jest zbyt mała lub zbyt duża, czy dom ma garaż, czy do domu przynależy większa działka, czy dojazd jest dobry. Sprawdzamy lokalizację, dostęp do szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia, żłobków, urzędów i miejsc rozrywki. Jednak bardzo często zapominamy o bardzo istotnej sprawie: o badaniach geotechnicznych.
Dom oraz działka na której on stoi powinny być przez zakupem bardzo dokładnie sprawdzone przez specjalistów. Warunki wodno-gruntowe mogą mieć decydujący wpływ na to, czy w budynku będzie pojawiała się wilgoć czy nie. Specjalista oceniając warstwy i rodzaj gruntu oraz poziom wód gruntowych będzie mógł to ocenić.
Problemy z zawilgoceniem w starszych domach
Większość problemów z zawilgoceniami dotyczy jednak nieruchomości starszych, które:
- dostajemy w spadku,
- dziedziczymy po rodzicach,
- kupujemy jako „okazje”.
Bardzo często w domach z „historią”, niestety dochodzi do podmakania ścian, często poprzez kapilarne podciąganie wody. Z czego to wynika? Powody są różne. Oprócz tych wymienionych powyżej można spotkać się z:
- zupełnym brakiem wykonania odwodnienia i zabezpieczenia fundamentów,
- zużyciem się materiałów wykorzystanych przed wieloma laty do zabezpieczenia fundamentów.
Zawilgocenia są niezwykle częstym problemem w budynkach zabytkowych. Z powodu kosztów oraz zgromadzenia różnorodnych pozwoleń często właściciele obiektów zabytkowych lub osoby nimi zarządzające zwlekają z remontem. Tymczasem to właśnie zabytkowe budynki są niezwykle narażone na duże zawilgocenia. Budowane przed wieloma laty nie mają odpowiednich zabezpieczeń, co może prowadzić do poważnego zawilgocenia fundamentów i ścian, w konsekwencji prowadząc do niszczenia całej konstrukcji budynku.
Izolacja pionowa i pozioma
W przypadku zawilgocenia fundamentów najczęściej stosuje się izolacje pionową lub izolację poziomą.
Izolacja pionowa – wykonując ten rodzaj izolacji należy odkryć ściany fundamentowe. Następuje ich dokładnie oczyszczenie oraz osuszenie. Następnie fachowcy dokonują położenia zupełnie nowej warstwy przeciwwodnej i przeciwwilgociowej.
Izolacja pozioma – w tej izolacji konieczne jest odsłonięcie ław fundamentowych. Jest to metoda bardziej inwazyjna niż izolacja pionowa, jednak w niektórych przypadkach – konieczna. Izolacja pozioma wykonywana jest w miejscach gdzie:
- ława fundamentowa zbiega się ze ścianą fundamentową,
- ściana fundamentowa zbiega się ze ścianami.
Fachowcy znają kilka metod wykorzystania izolacji pionowej i wykrzykują je dopasowując je do istniejących warunków. Jedną z metod izolacji poziomej jest iniekcja ciśnieniowa pozioma.
Jesteśmy do dyspozycji!
Bez względu na to, czy budują Państwo swój dom od podstaw i potrzebna jest konsultacja lub projekt, czy może chcą Państwo wykonać izolacje w budynku już istniejącym – jesteśmy do dyspozycji. Nasza kadra składa się z doświadczonych inżynierów posiadających szerokie uprawnienia: projektowe, wykonawcze i konserwatorskie. Możemy pomóc zarówno w fazie projektowania, jak i wykończenia budynków każdej wielkości Wykonujemy także izolacje stropów, balkonów i tarasów, naprawy i renowacje konstrukcji żelbetonowych, i betonowych, a także zajmujemy się pracami konserwatorskimi obiektów zabytkowych.