- Izolacja pionowa i pozioma budynków – 4 powody, dla których warto postawić na Budwod
- Naprawa dachów – jakie pokrycie wybrać?
- Dlaczego osuszanie budynków jest tak istotne?
- Fachowy remont dachów – jak przebiega?
- Iniekcja krystaliczna – czy warto na nią postawić?
- Wybrane metody osuszania i izolacji murów
- Izolacja fundamentów: pozioma i pionowa
- Osuszanie i izolacja murów w obiektach zabytkowych
- Remont dachów klasycznych i odwróconych – zabezpiecz dom przed działaniem wody
Izolacja pionowa i pozioma fundamentów – czym się różnią?
Woda, tak potrzebna do życia każdemu z nas, bywa również źródłem wielu problemów i katastrof – również w branży budowlanej. Jej szkodliwe działanie może dosięgnąć np. materiałów budowlanych i wykończeniowych, a nawet samych konstrukcji, w tym fundamentów. Dlatego też tak istotne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Podstawą są izolacja pionowa oraz izolacja pozioma fundamentów – sprawdźmy czym się różnią i dlaczego są tak istotne!
Izolacja pionowa i pozioma – niezbędne do ochrony budynku
Hydroizolacja budynków jest absolutną podstawą i powinna zostać przeprowadzona przez doświadczonych specjalistów. Jej nieprawidłowe wykonanie (a tym bardziej brak) wiąże się z bardzo dużymi problemami w przyszłości. Szkodliwe działanie wody może doprowadzić między innymi do powstania korozji chemicznej lub biologicznej, co z kolei będzie miało ogromny wpływ na wygląd, funkcjonalność budynku, a także bezpieczeństwo znajdujących się w nim osób.
Co więcej – w przypadku nieprawidłowej hydroizolacji, naprawa może nieść za sobą bardzo duże koszty dla inwestora, a także być kłopotliwa i trudna do przeprowadzenia. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, stosuje się więc izolacje poziome oraz pionowe. Czym się charakteryzują?
- Izolacja pionowa – jej zadaniem jest zabezpieczenie przed wilgocią ścian fundamentowych od strony gruntu, gdzie bardzo często gromadzi się woda. Izolację zazwyczaj układa się bezpośrednio na ścianie fundamentowej, a także osłania specjalnym materiałem termoizolacyjnym.
- Izolacja pozioma – jej podstawowym zadaniem jest ochrona ścian przed kapilarnym podciąganiem wody, a kładzie się ją najczęściej między ławami fundamentowymi a właśnie ścianami. Co więcej, dzięki niej, na styku ław i ścian nie dochodzi do pęknięć, które mogłyby zagrażać estetyce, a nawet stabilności budynku.
Jakie materiały izolacyjne wykorzystuje się do tworzenia izolacji fundamentów?
Aby hydroizolacja fundamentów była wykonana prawidłowo, niezbędne jest użycie odpowiednich materiałów. Zwykle wykorzystuje się do tego celu materiały mineralne oraz bitumiczne. Te pierwsze zawierają substancje hydrofobowe, dzięki którym osiąga się odpowiednią ochronę przed wodą i wilgocią, zaś drugie są produktami przerobu ropy naftowej i mogą zawierać rozpuszczalniki organiczne oraz wypełniacze, które zwiększają ich możliwości.
Do izolacji fundamentów używa się też izolacyjnych materiałów rolowych, a więc folii, membran czy pap rozwijanych z rolki, jak również domieszek uszczelniających. Wybór materiałów należy do specjalistów – niezależnie od tego, co wykorzystywane jest do hydroizolacji, efekt zawsze powinien być doskonały.
Potrzebujesz izolacji fundamentów?
W takim razie skontaktuj się z naszą firmą. BudWod to specjaliści zarówno w zakresie izolacji pionowej, jak również izolacji poziomej. Korzystając z wieloletniego doświadczenia, bogatej wiedzy, a także najlepszych dostępnych na rynku materiałów, jesteśmy w stanie skutecznie ochronić konstrukcję budynku przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci!