Izolacje ciśnieniowe – poziome i pionowe, iniekcja ciśnieniowa
Niestety zdarza się dość często, że niektóre budynki w ogóle nie posiadają izolacji poziomej murów fundamentowych, bądź też jest ona kompletnie zniszczona, a to z kolei powoduje kapilarne podciąganie wody z fundamentów. Warto mieć świadomość, że wilgoć pochodząca właśnie stąd, może powodować techniczną degradację murów przyziemia, a często także stropu, i ścian wyższej kondygnacji. Bardzo ważne jest, aby skutecznie powstrzymać ten proces. Nasza firma zajmuje się wykonawstwem poziomej bariery wodoszczelnej, popularną metodą jaką jest iniekcja ciśnieniowa.
Iniekcja pozioma, a iniekcja ciśnieniowa
W dużym skrócie, prace zakładające iniekcje, polegają na wprowadzeniu poprzez wywiercone otwory, specjalnego, iniekcyjnego preparatu, którego skład bazuje przede wszystkim na żelu poliakrylanowym bądź też poliakrylamidowym. Wspomniane wcześniej otwory, powinny być wywiercone w ustalonym poziomym rzędzie co około 15 centymetrów, nad posadzką. – Wykonuje je się od zewnątrz lub też od wewnątrz budynku.
Otwory powinny być wykonywane ukośnie w dół pod kątem wynoszącym około 30°. Jeżeli chodzi o ich głębokość, to powinny one kończyć się od 10 do 15 centymetrów przed licem po drugiej stronie danego muru. We wspomniane otwory, wkręcane są specjalne zawory stopowe, nazywane też potocznie pakerami. Właśnie przez nie tłoczony jest płynny preparat, który uzyskuje ciśnienie rzędu 10 barów (atmosfer).
Wykorzystywane w tym wypadku materiały to nic innego, jak dwu bądź też trzy-komponentowe związki. Podczas wykonywania iniekcji poziomej, przyjmują one postać płynu, którego lepkość zbliżona jest do tej, jaką ma zwykła woda. Oznacza to, że będą mogły one bardzo skutecznie penetrować w kapilary, kawerny, czy też szczeliny, a to zarówno w wypadku kamienia, cegły, jak i łączącej je zaprawy.
Po okresie około 5-15 minut, preparat zaczyna wiązać, tworzący przy tym nierozpuszczalny w wodzie żel. Reakcji żelowania, towarzyszy chemiczne wiązanie wody z otoczenia, a to z kolei powoduje też wzrost objętości żelu przynajmniej o dalsze kilka procent. Co ciekawe, już po około kwadransie od samej iniekcji, bariera wodoszczelna jest gotowa. Należy uzupełnić, że tak samo stopień zawilgocenia, jak i zasolenia muru, nie ma żadnego wpływu na reakcję wiązania.
Trzeba przyznać, że oznacza to znaczącą przewagę żeli w stosunku do wielu innych grup materiałów, które stosowane są w tego typu pracach. W momencie, kiedy iniekcja murów będzie już wykonana, zawory stopowe powinny zostać wykręcony, a same otwory zaślepione specjalną szybkowiążącą zaprawą.
Iniekcja pionowa
Jeśli okaże się, że nie ma dostępu, bądź jest on znacznie utrudniony do zewnętrznej strony muru, izolacje pionowe można wykonać także od wnętrza budynku, czy też obiektu. Doskonałe efekty przyniesie wykorzystanie opisywanej powyżej metody, a zatem iniekcji ciśnieniowej do stworzenia tzw. pionowej tarczy wodoszczelnej. Otwory wiercone są naprzemiennie w rzędach na całej powierzchni izolowanej ściany. Zwykle jest to od 25 do około 35 otworów, na każdy 1 m2 muru.
Największe zalety iniekcji ciśnieniowych
Bardzo istotna jest tutaj bezinwazyjność, jeżeli chodzi o konstrukcję budynku, szybkość wykonania i natychmiastowe efekty. W wypadku gdy tradycyjne metody nie są możliwe do wykonania, zarówno naprawa, jak i odtworzenie hydroizolacji pionowej oraz poziomej metodą iniekcji ciśnieniowej może być jedynym rozwiązaniem problemu.
Dzięki iniekcji ciśnieniowej unikamy prac ziemnych oraz rozbiórkowych. Warto zaznaczyć, że prace te wykonuje się zwykle wewnątrz budynku.
Specjaliści w temacie izolacji ciśnieniowych
Wszelkie prace, które są nam zlecane, realizujemy tak samo w obiektach związanych z budownictwem przemysłowym, jak i ogólnym, a także w budynkach uznawanych za zabytkowe.
Dzięki wykorzystaniu naszej fachowej wiedzy, przy zastosowaniu wysoko zaawansowanych technologii, nowoczesnych materiałów dzisiejszego budownictwa, a także profesjonalnego i specjalistycznego sprzętu, jesteśmy w stanie poradzić sobie z wieloma skomplikowanymi problemami, których rozwiązanie zlecają nam kontrahenci.
Z uwagi na nasz potencjał inwestycyjny, który pozwala na finansowanie kilku różnych projektów w jednym momencie, jesteśmy firmą, z którą warto współpracować. Zdarza się nam także wchodzić w rolę inwestora zastępczego, a to chociażby z zakresu prac, o jakich wspomniano powyżej. Mając na względzie wiele lat doświadczenia na rynku, jesteśmy gotowi do podejmowania się realizacji zadań zarówno w całej Polsce, jak i za granicą.
Co bardzo nas cieszy i jest dla nas niebywałym komplementem, spore grono naszych klientów odnajduje nas i korzysta z naszych usług, dzięki poleceniom poprzednich kontrahentów. Daje nam to ogromną satysfakcję i motywację do tego, aby nieustannie rozwijać się i jeszcze lepiej wykonywać swoją pracę.
FAQ
Co to jest iniekcja ciśnieniowa?
Iniekcja ciśnieniowa jest to jeden ze sposobów izolowania oraz osuszania murów budynku. Polega na wprowadzeniu do struktury ścian budynku pewnych substancji chemicznych np. żywicy epoksydowej lub poliuretanowej. Substancje te mają wysokie właściwości izolujące oraz wiążące wodę. Wprowadza się je poprzez nawiercenie w murze otworów, przez które są wprowadzane do konstrukcji budynku. Wytwarzają one pewnego rodzaju blokady przeciwwodne w murach, wypełniają szczeliny i izolują ściany.
Kiedy należy wykonać iniekcję ciśnieniową?
Iniekcja ciśnieniowa jest polecana w przypadku zawilgotniałych budynków. Jest to jeden z mniej inwazyjnych sposobów, ponieważ nie wymaga rozkopywania fundamentów. Metoda ta sprawdza się w przypadku gromadzenia wody w szczelinach i różnego rodzaju ubytkach. Zjawisko to nazywa się kapilarnym podciąganiem wody lub wilgoci.
Po co wykonuje się iniekcję ciśnieniową?
Iniekcja ciśnieniowa pozwala na bezinwazyjne osuszanie ścian budynku. Pozwala na uzyskanie niemal natychmiastowego efektu, ponieważ substancje są wpuszczane do nawiertów pod ciśnieniem i niemal od razu zastygają – uniemożliwia to dalsze przedostawanie się wody. Izolacja ciśnieniowa nie tylko uszczelnia ewentualne przecieki, ale także wypełnia szczeliny i pęknięcia.
Co to jest iniekcja murów?
Iniekcja murów to jedna z metod pozwalająca na zwalczenie problemu zawilgotniałych ścian. Problem ten najczęściej spotyka się w starszych budynkach i kamieniach. Bywa tak, że problem wilgoci pojawia się również w nowym budownictwie – jest to zazwyczaj spowodowane źle wykonaną izolacją poziomą lub/i pionową. Iniekcja murów polega na wykonaniu małych nawiertów w ścianach i wprowadzeniu pod ciśnieniem specjalnych substancji, które będą stanowiły blokadę przed wodą i wilgocią.
Kiedy należy wykonać iniekcję murów?
Zaleca się wykonanie iniekcji murów zawsze gdy w budynku występują problemy z nadmierną wilgocią. Objawia się to m.in. odpadającym tynkiem, widocznym zawilgotnieniem ściany, przykrym zapachem czy grzybem. Problemy te występują gdy budynek nie ma lub ma zużytą izolację, czy nieodpowiedni system odprowadzania wód gruntowych.
Po co wykonuje się iniekcję murów?
Długotrwałe zawilgocenie ścian negatywnie wpływa nie tylko na cały budynek, ale również na zdrowie osób, które przebywają w tych pomieszczeniach. Iniekcja murów pozwala na pozbycie się problemu z pleśnią i grzybami, które rozwijają się na ścianach bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku. Wystarczy wykonać kilka nawiertów, wprowadzić odpowiednie substancje i zaszpachlować ścianę.